Jste zde

Návštěvníkům nic nemalujem, říká otec Rockové Lipnice

  Rozhovor s otcem Rockové Lipnice Václavem Zástěrou. O tom, proč festival po dvaceti letech neskončil, jak těžké je akci pořádat i co bude dál...

  Loni se slavila dvacítka Rockové Lipnice. To byla příležitost k bilancování i novým plánům do budoucna. Doznal letošní ročník nějakých zásadnějších inovací, nebo uvažujete o nějakých změnách do budoucna?
  Loni se slavila dvacítka a byli jsme na 90% rozhodnuti tímto výročím historii Rockové Lipnice ukončit. Po nečekaném zájmu návštěvníků s ohledem ke konkurenci, kterou jsme v daný termín měli a k četným přáním našich pravidelných účastníků, jsme se rozhodli uspořádat i 21.ročník. Zásadní inovace nepřipravujeme a změny do budoucna? Letošní ročník je bonus. Stále platí to stejné co loni, vážně zvažujeme ukončení festivalu. Akcí je moc a nemáme chuť se „prát“ s konkurencí. Po těch létech naši návštěvníci přesně ví, co mohou čekat, nic neslibujeme, nic jim „nemalujeme“. Když přijdou, budeme rádi. Když ne, může to být naposled. Uvidíme, jak to dopadne.

  V minulých letech se občas zdálo, že velkým festivalů tak trochu odzvonilo, na venkovské zábavy chodí stále méně a méně lidí, ale to zřejmě naprosto není případ RL. Jak si to vysvětlujete? Co nabízíte, že se amfiteátr už dvacet let pokaždé zaplní? A byl v minulosti nějaký ročník vyloženě slabý?
  Jak jsem již říkal, nic zvláštního nenabízíme, naši návštěvníci přesně ví, co mohou čekat. Nikoho u vstupu „nešacujeme“, jde o pohodovou, téměř „rodinnou“ akci v parádním prostředí lipnického podhradí. Asi 3-4 akce byly slabší a skončily s větším prodělkem, ale celkově za těch 20 let jsme to vždy „nějak uhráli“.

  Slibujete, že letošní ročník přitvrdí. Které formace se o to postarají? A jak těžké bylo letos sestavit program?
  Arakain, Harlej, Alkehol, Xenon, Soustrast…, ale bude tam i „měkčí“ muzika, jako např. Mňága a Žďorp, Eddie Stoilow, UDG…
  Sestavit kvalitní program za „slušné“ peníze je čím dál složitější. Festivalů a hudebních akcí je v našem regionu až příliš a není možné aby hráli jeden týden v Pelhřimově nebo Havlíčkově Brodě (to berte prosím pouze jako příklad) a druhý týden u nás na Lipnici. To nechci rozebírat to, že jsem přesvědčen o tom, že mnozí pořadatelé, některé interprety „přeplatí“, aby vystoupili u nich a ne u nás. Je to složité.

  Hana Tonarová, Havlíčkobrodský Deník